Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
kapielisko_blekitnalaguna.JPG
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Zwalczanie komarów na terenie Gminy Siechnice
30 / 07 / 2020 Maciej Skwara 328

Gmina Siechnice, położona częściowo w pradolinie rzek Odry i Oławy z licznymi starorzeczami i bogactwem warunków środowiskowych sprzyjających rozwojowi insektów, w tym dokuczliwych komarów, jest w sposób szczególny narażona na okresowe niedogodności z tym związane.

 

Mając na uwadze powyższe uwarunkowania w latach ubiegłych podejmowane były działania ukierunkowane na redukcję populacji komarów metodami chemicznymi (opryski agrolotnicze). Decyzją Rady Miejskiej w Siechnicach z 2019 r. uwzględniającą informacje o negatywnym wpływie stosowanych środków chemicznych na środowisko przyrodnicze oraz ludzi, odstąpiono od stosowania dotychczasowych i bardzo kosztownych metod walki z komarami.

 

Jesienią 2019 r. Urząd Miejski w Siechnicach zlecił opracowanie „Programu zwalczania komarów i kleszczy naturalnymi metodami, w tym biologicznymi, na terenie gminy Siechnice”. Przedmiotowy dokument został opracowany w styczniu 2020 r. Program zakłada wprowadzenie na terenie gminy Siechnice następujących działań: sadzenie na rabatach gminnych i parkach roślinności odstraszającej komary, zarybianie zbiorników gminnych, montaż budek lęgowych dla jerzyków, prowadzenie oprysków biologicznych na larwy komarów w zbiornikach wodnych (preparaty zawierające spory i endotoksyny bakterii). Realizując propozycje programu zakupiono budki dla jerzyków, które obecnie są montowane na terenie gminy z założeniem, że stanowić będą zachętę do osiedlania się tych ptaków w naszym rejonie. W okresie jesiennym przeprowadzone zostanie zarybienie kilku gminnych zbiorników wodnych.

 

W bieżącym roku zauważalny jest wzrost liczby komarów, na co mają wpływ sprzyjające ich rozwojowi warunki atmosferyczne, tj. zwiększona liczba epizodów opadowych i wyższe temperatury powietrza. Analogiczna sytuacja występuje również w gminach ościennych, szczególnie tych położonych w dolinie Odry i Oławy.

 

Mając na uwadze tą wyjątkową sytuację oraz wychodząc naprzeciw licznym wnioskom mieszkańców gminy Siechnice wynikającym z wysokiej dokuczliwości komarów w tym sezonie, Burmistrz Siechnic zdecydował o podjęciu próby ograniczenia rozwoju insektów poprzez zastosowanie chemicznego oprysku na larwy komarów rozwijające się w środowisku wodnym oraz chemiczne zamgławianie miejsc użyteczności publicznej (parki, place zabaw). Akcja obejmująca gminne zbiorniki wodne, stawy, zbiorniki przeciwpożarowe oraz miejsca z długo stagnującą wodą, jak również gminne parki i place zabaw, przeprowadzona będzie niezwłocznie po wyłonieniu podmiotu, który podejmie się zadania w odpowiednich warunkach pogodowych.

 

Nadmienić jednak należy, że skuteczność podejmowanych działań jest trudna do przewidzenia, szczególnie gdy powszechne informację o efektach zabiegów chemicznych, w tym oprysków agrolotniczych, z obszarów, na których były wykonywane są mało optymistyczne.

 

Dodatkowo częste - choćby przelotne - opady powtarzające się co kilka dni zmywają stosowane środki chemiczne niwecząc w znacznym stopniu ich działanie.

 

Dlatego najskuteczniejszymi metodami zwalczania tych insektów są środki stosowane indywidualnie w domach i przez aplikację na skórę i odzież. Bardzo pomocne są też rośliny odstraszające komary jak np. komarzyce czy lawenda.

 

Należy również zauważyć, że jednokrotny oprysk biobójczy może nie osiągać zamierzonej skuteczności, ponieważ populacja komarów bardzo szybko się odbudowuje przy wystąpieniu sprzyjających do rozrodu warunków atmosferycznych.

 

Ponadto, coraz liczniejsze są głosy środowiska naukowego alarmujące o negatywnym wpływie chemicznych oprysków biobójczych mających na celu redukcję populacji komarów na inne owady oraz na zdrowie ludzi. Brak selektywnych środków chemicznych zwalczających komary powoduje bowiem nie tylko degradację populacji komarów, ale również innych ważnych dla środowiska owadów takich jak pszczoły oraz bezkręgowców lądowych.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Spis-rolny.jpg