Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
kapielisko_blekitnalaguna.JPG
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
100. rocznica I powstania śląskiego
16 / 08 / 2019 Aleksandra Chlebosz 487

Dokładnie 100 lat temu w nocy z 16 na 17 sierpnia 2019 roku wybuchło pierwsze powstanie śląskie. Tej nocy nastąpiła eskalacja konfliktu, jednak na Śląsku niespokojnie było już wcześniej.

 

W drugiej połowie XIX w., gdy Górny Śląsk należał jeszcze do Prus powstawało wiele inicjatyw o charakterze kulturalnym, religijnym i politycznym, które miały na celu odrodzenie narodowe.

 

Wybuch I wojny światowej sprawił, że polskie nastroje na Górnym Śląsku chwilowo opadły, jednak już w 1918 r., , gdy wielkimi krokami zbliżała się klęska Niemiec, przeżyły ponowne odrodzenie. Mocy nadało im przemówienie Wojciecha Korfantego - posła niemieckiego Reichstagu, wybranego głosami ludności polskiej. Zażądał on, aby Górny Śląsk został przyłączony do odradzającego się wtedy państwa polskiego.

 

Rok później na konferencji pokojowej, która odbyła się w Paryżu zadecydowano, że o przyłączeniu Górnego Śląska rozstrzygnie plebiscyt.

 

Zarówno polska jak i niemiecka strona nie były zadowolone z takiego rozwiązania. Doprowadziło to do wybuchu pierwszego powstania. Miało ono związek z aresztowaniem śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej oraz niezadowoleniem ludności polskiej z terroru i represji niemieckich, których przejawem była m.in. masakra w Mysłowicach.

 

Dwa kolejne powstania odbyły się kolejno w 1920 i 1921 roku. III powstanie śląskie miało miejsce po wyżej wspomnianym plebiscycie, w którym zwycięstwo odnieśli Niemcy. Ostatecznie o przyłączeniu Górnego Śląska do Polski zadecydowały inicjatywy dyplomatyczne Wojciecha Korfantego, rządu polskiego oraz strony niemieckiej. Rozejm nastał w dniu 5 lipca 1921 roku. Wszystkie trzy powstania śląskie zadecydowały o ostatecznym sukcesie i przyłączeniu do Polski Górnego Śląska.

 

Z okazji obchodów rocznicy w wielu miejscach w Polsce, w tym na terenie Gminy Siechnice,  w dniach od 16 do 24 sierpnia na ulicach związanych z wydarzeniami pierwszego powstania śląskiego oraz na budynkach użyteczności publicznej zawisną biało – czerwone flagi.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Spis-rolny.jpg