Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
wybory prezydenckie - mini.jpg
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Nowe drogi za pieniądze deweloperów
07 / 05 / 2019 Maciej Skwara 3287

Gmina Siechnice jest jedną z najszybciej rozwijających się jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Na jej terenie występują unikalne w skali ogólnokrajowej tendencje związane ze wzrostem liczby ludności, który następuje nieprzerwanie od ponad 10 lat (14306 mieszkańców na koniec 2007 r. – 21037 mieszkańców na koniec 2017 r. – wzrost o 47,05 %). Tak dynamiczny wzrost liczby ludności wiąże się z ponadprzeciętną skalą nowych inwestycji deweloperskich, a co za tym idzie stanowi nie lada wyzwanie dla lokalnych władz. Gmina musi reagować na rosnące potrzeby „nowych” mieszkańców, w tym te dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej wokół dziesiątek nowopowstających budynków mieszkalnych. Lokalny samorząd nie może zapomieć również o drogowych postulatach zgłaszanych przez dotychczasowych mieszkańców.

 

Aby sprostać temu wyzwaniu, w siechnickim magistracie postawiono na zachęcanie do współfinansowania budowy i modernizacji dróg gminnych przez prywatnych deweloperów realizujących największe inwestycje mieszkaniowe na terenie Gminy. Dzięki temu, że każdy deweloper chcąc rozpocząć inwestycję wielomieszkaniową zobowiązywany jest przez Gminę do współfinansowania drogi prowadzącej do powstającego budynku, Gmina może zwiększyć zakres realizowanych i planowanych inwestycji drogowych, oszczędzając tym samym znaczącą część gminnego budżetu, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na modernizację dróg, przy których znajduje się starsza zabudowa.

 

W chwili obecnej w systemie współfinansowania gminnych inwestycji drogowych przez deweloperów rozpoczęto przebudowę ul. Parkowej w Radwanicach prowadzącej do osiedla „Parkowe Radwanice” wybudowanego przez MW sp. z o.o. Z dwoma kolejnymi deweloperami podpisano umowy na wykonanie przebudowy fragmentu ul. Cisowej i Kalinowej w Siechnicach (Bygwerk sp. z o.o.) i przebudowy fragmentu ul. Ptasiej w Iwinach, polegającej na budowie drogi z płyt drogowych wraz z jednostronnym chodnikiem (In House sp. z o.o.). Kolejne umowy już czekają na podpisanie, m.in. z firmą „Atom deweloper sp. z o.o.” na przebudowę fragmentu ul. Świętego Krzyża w Siechnicach i firmą „Wojewoda Budownictwo” na budowę oświetlenia drogowego przy ul. Kolejowej w Świętej Katarzynie.

 

Rozmowy z kolejnymi deweloperami trwają i znajdują się na różnym etapie zaawansowania. Mamy nadzieję, że w ciągu bieżącego roku podpisane zostaną umowy dotyczące współfinansowania przez prywatne firmy kolejnych inwestycji drogowych na terenie Gminy, w tym przebudowy ul. Kasztanowej w Świętej Katarzynie (WPRB sp. z o.o.), budowy łącznika pomiędzy ul. Brochowską a ul. Miodową w Iwinach (KLIM sp. z o.o.) oraz przebudowy ul. Kwiatowej w Radomierzycach.

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
wybory-prezydenckie-28-czerwca-2020.jpg